Szata zdobi narciarza

Ponoć nie szata zdobi człowieka. Może i nie. Ale narciarza dobra „szata” ochroni – przed zimnem, wiatrem i wilgocią. Sęk w tym, żeby dobrze ją dobrać do swoich potrzeb. Na szczęście nie jest to nic skomplikowanego.

 

Twój strój na narty powinien składać się przede wszystkim z takich elementów, jak: kurtka, sweter bądź polar, nieprzemakalne spodnie, getry, grube skarpety oraz rękawice. To podstawa, bez której wyjście na stok jest zabronione. Do ich zakupu powinieneś przyłożyć szczególną uwagę; nie wybieraj żadnego elementu stroju po samym wyglądzie, nie oszczędzaj też na niczym na siłę. To, jak dokładnie odrobisz tę lekcję, przełoży się później na komfort jazdy. Zbierz odpowiednie informacje, wyznacz sobie kilka sklepów, które chcesz odwiedzić, i ruszaj na zakupy.

Zacznijmy od kurtki. Na rynku dostępne jest ich zatrzęsienie – firmy produkujące odzież dla sportowców prześcigają się w różnorodności fasonów i wzorów. Na pewno nie będziesz miał problemu ze znalezieniem czegoś w dobrym standardzie, co będzie też cieszyło oczy. Przy przymierzaniu kurtki zwróć uwagę na jej wymiary; najlepiej wybrać taką, która będzie osłaniać plecy poniżej poziomu nerek, i której rękawy będą odpowiednio długie – nie na tyle, żeby utrudniały ruchy dłoni, ale żeby sięgały nadgarstków. Nie wybieraj kurtki opinającej ciało; kurtka musi pozwalać na swobodę ruchów. Pamiętaj też, że będziesz miał pod nią dość grubą warstwę w postaci polaru. Jeśli kupujesz oba te elementy garderoby razem albo posiadasz już polar, przymierzaj kurtkę mając go na sobie.

Poza wymiarami ważne są też cechy materiału, z jakiego zrobiona jest kurtka. Musi ona być wodoodporna, wiatroodporna i oddychająca; jeśli te parametry nie są na odpowiednim poziomie, to kurtka nie zapewni dostatecznej ochrony przed zimowymi warunkami pogodowymi. Uważnie przyjrzyj się metkom – tam powinny być podane wartości dla obydwu tych czynników. Wybieraj takie kurtki, gdzie wartości z metki są jak najwyższe. Od razu odrzuć te, których wodoszczelność jest na poziomie niższym niż 5000mm; przy pierwszej lepszej wywrotce zmokniesz i będziesz musiał zakończyć jazdę.

Zwróć też uwagę na dodatkowe elementy kurtki. Jednymi z bardziej przydatnych są wewnętrzne kieszenie na telefon i gogle oraz mała kieszonka na przedramieniu, do której możesz schować skipass. Dobrą rzeczą jest też kaptur, który można odpiąć lub zwinąć i schować do odpowiedniej kieszeni. Kurtki miewają też wszyte w rękawy bezpalcowe rękawiczki, dzięki którym przy upadku unikniesz wsypania się śniegu do rękawów (a uwierz, że bardzo chcesz tego uniknąć).

Przy wyborze spodni zasady są podobne. Muszą one zachować te same cechy, jakie ma mieć kurtka, czyli wiatro- i wodoodporność oraz oddychalność na odpowiednim poziomie. Tak samo powinno też w nich zostać miejsce na getry bądź kalesony (ewentualnie na rajstopy w przypadku pań). Poza tym spodnie powinny posiadać u dołu nogawek ściągacze, które w razie wywrotki zapobiegną dostaniu się śniegu do środka. Fasony spodni niewiele się od siebie różnią. Przede wszystkim nie powinny być luźne w biodrach, na wysokości zapięcia. Dobrze jest też, aby miały jak najwyższy stan, żeby odpowiednio chronić nerki przed zmarznięciem i zmoknięciem. Zwykle spodnie narciarskie są na szelkach, dzięki czemu lepiej trzymają się na ciele w czasie jazdy. Bardzo użyteczną cechą spodni są rozpinane nogawki – łatwiej jest w nich założyć buty, a po zapięciu zamka lepiej przylegają do nogi.

 

Niewielkim, ale niezwykle ważnym elementem stroju narciarza są rękawice. Możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, jak okropnie potrafią zmarznąć dłonie nieosłonięte odpowiednimi rękawicami, przez kilka godzin na zimnie, a szczególnie kiedy się przewrócisz i przejedziesz nimi po śniegu. Dlatego zawsze pamiętaj o rękawicach i rozsądnie je wybierz. Nawet nie patrz na rękawice z jednym palcem; na narty są po prostu niepraktyczne. Podobnie jak kurtka i spodnie, powinny nie przepuszczać wiatru i wody. Najlepiej jeśli po wewnętrznej stronie będą miały ocieplającą, przyjemną w dotyku warstwę, a po zewnętrznej – antypoślizgowy materiał, który zapewni pewny chwyt na kijkach. Powinny sięgać na tyle daleko, żeby móc spokojnie schować się w rękawach kurtki. Dobrze jeśli mają regulujący szerokość rzep, a także zapięcie umożliwiające spięcie obu rękawic ze sobą.

Te elementy stroju narciarza można śmiało uznać za najważniejsze. To absolutne minimum; jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z nartami, to koniecznie musisz się w nie zaopatrzyć. Bez nich nie wybieraj się na stok. A co z pozostałymi częściami wyposażenia? Czytaj o nich w następnym naszym artykule.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *