Sezon imprezowy w Szczyrku

Za każdym razem, gdy jedziemy na wakacje w nieznane miejsce, mamy w ręce listę punktów, które koniecznie trzeba tam zwiedzić. W Krakowie odwiedzamy Wawel, w Sopocie – molo. Wycieczka do Warszawy nie jest kompletna, jeśli nie przejdziemy się po Starówce. Z Wrocławia zaś nie można wyjechać, jeśli nie odwiedziło się tutejszej katedry. Ale często w wyjazdowych planach nie uwzględniamy lokalnych imprez, na których można spędzić czas badając atmosferę odwiedzanego miejsca, regionalne zwyczaje i tradycje. A przecież w okresie wakacyjnym wszędzie ich pełno. Aż szkoda nie zajrzeć na chociaż jedną z nich.

Również w Szczyrku sezon letni jest pełen atrakcji. Gdy już wjedziemy kolejką na Skrzyczne i wdrapiemy się do Sanktuarium Matki Boskiej „Na górce”, możemy zejść z powrotem do miasta i porozglądać się za nimi. Oficjalna strona internetowa Szczyrku przedstawia nawet kalendarz planowanych imprez, do niektórych z nich dołączając też bardziej szczegółowe informacje. Połowa wakacji już za nami, ale wciąż mamy szansę załapać się na którąś z sierpniowych akcji lub jedną z kilku organizowanych we wrześniu.

Na ten miesiąc miasto zaplanowało kilka akcji odbywających się cyklicznie. Jedną z nich jest „Przewodnik czeka”. To cykl pieszych wycieczek, prowadzonych po różnych trasach w rejonie Szczyrku. W planach są wypady na Klimczok, Kotarz i Karkoszczonkę, Skrzyczne i Malinowską Skałę, Skalite oraz Błatnię. Wszystkie trasy zaczynają się przy punkcie informacji turystycznej na ulicy Beskidzkiej 41. Za każdym razem wędrowcom będzie towarzyszył przewodnik PTTK. W wycieczkach udział może wziąć każdy, komu pozwala na to kondycja i zdrowie. Wystarczy tylko pozytywny nastrój, odpowiedni strój i wolna sobota. „Przewodnik czeka” na piechurów 1, 8, 15, 22 i 29 sierpnia. Na zbiórkę należy się stawić o godzinie 9:00 (a 8 sierpnia – o 8:30).

Zdobądź Skrzyczne pod czujnym okiem przewodnika.

Kolejna cykliczna impreza zaprasza do udziału chwytliwym hasłem „Śmigaj z nami wraz z kijkami”. Nie chodzi tu oczywiście o kijki narciarskie, ale inne, cieszące się obecnie sporą popularnością. Akcja ma bowiem popularyzować nordic walking. Dyscyplina ta każdemu wydaje się prosta, ale czy na pewno tak łatwo jest sobie z nią poradzić? Możemy się tego dowiedzieć w dowolny z sierpniowych piątków. Wycieczki odbywają się 7, 16, 23 i 30 sierpnia pod okiem zawodowego instruktora, a udział w nich jest całkowicie bezpłatny. Chętni są zaproszeni na godzinę 17:00 pod Informację Turystyczną na Beskidzkiej.

 

Wśród sportowych imprez znajdziemy jeszcze jedną, tym razem nie cykliczną, a jednorazową. 2 sierpnia spod Amfiteatru Skalite ruszy wyjątkowy wyścig. Uczestnicy pokonają trasę długości ponad 6km, by zdobyć nietypowe trofeum. Tegoroczny „Bieg o Złote Kierpce” to ostatnia prosta przed zakończeniem Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Ta zabawa przeznaczona jest dla naprawdę wytrwałych sportowców, których cieszy wyciskanie z siebie siódmych potów w bieganiu po górach. W wyścigu może wziąć udział każdy, kto skończył 16 lat i cieszy się dobrym zdrowiem. Kwalifikacja końcowa odbywa się osobno wśród kobiet i mężczyzn w danych kategoriach wiekowych. W tym roku rywalizować ze sobą będą również drużyny. Jest jeszcze czas, by zapisać się na wyścig. Zawodnicy wystartują o godzinie 11:00. 

Dla tych, którzy wolą spędzić wolny czas w nieco mniej sportowym stylu, także znajdą się jakieś atrakcje. Jak choćby Ogólnopolski Jarmark Kolekcjonerski – cykliczna impreza, która odbywa się w Szczyrku raz w miesiącu, od maja do grudnia. Na jeden weekend w mieście pojawiają się obładowane stragany, na których można znaleźć najróżniejsze przedmioty: zabytkowe radia i maszyny do szycia, stare monety, zastawę stołową, obrazy. Każdy wykopie tu dla siebie jakiś skarb. Najbliższy jarmark odbędzie się 15-16 sierpnia, na placu św. Jakuba, od godziny 8:00 do 18:00.

Wśród letnich imprez Szczyrku znajdzie się też coś typowo familijnego. W drugiej połowie miesiąca odbędzie się tu „Festyn przy Moście”. To dobra okazja, żeby zapoznać się z beskidzkim folklorem, zabawę uświetnią bowiem występy góralskich wykonawców: zespołów Mały Ondraszek i Klimczok oraz akordeonistki Iwony Waluś. Na tym jednak część muzyczna się nie kończy. Wieczorem goście będą mogli się zaznać szalonej zabawy na dyskotece. Od początku imprezy organizowane będą także zabawy dla dzieci. Jednak gwoździem programu będzie… przelot balonem! Tego nie można przegapić. Festyn odbędzie się 22 sierpnia o 18:00, przy ulicy Świerkowej. Wstęp jest wolny.

Duetu „Baba z Chopym będzie można posłuchać na 3. Biesiadzie Śląskiej.  Tego samego dnia w innej części miasta nastąpi pożegnanie lata. A żegnać się z nim będziemy 3. Biesiadą Śląską w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Gronie” w Szczyrku. Impreza obfitować będzie w najróżniejsze zabawy, zarówno dla najmłodszych, jak i dla tych starszych. Krążą słuchy, że na niektórych z tych zabaw można będzie nawet zdobyć nagrody. Oprawę artystyczną Biesiady zapewni zespół „Baba z Chopym” oraz inni muzycy, zaproszeni przez duet. Impreza, jak wspominaliśmy, odbędzie się 22 sierpnia. Rozpocznie się o godzinie 15:00.

Na te i inne swoje imprezy Szczyrk zaprasza nie tylko swoich mieszkańców, ale i wszystkich przyjezdnych, którzy chcieliby zobaczyć, jak żyje miasto. A żyje pełnią życia. Oddycha pełną piersią i bawi się, kiedy tylko może. Przyłącz się do tej zabawy. Poznaj prawdziwy Szczyrk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *